Az ízületek teszik lehetővé az egyes testrészeink mozgatását, ezáltal biztosítják aktivitásunkat, egészségük tehát kulcsfontosságú a mindennapi életünk során. Az ízületek különböző betegségek, sérülések hatására károsodhatnak, ennek esélye pedig az életkor előrehaladtával folyamatosan nő, védelmük tehát különösen jelentős. Joggal merülhet fel azonban a kérdés, hogy mikortól érdemes odafigyelni ízületeink állapotára? Az alábbiakban erre keressük a választ.
Az ízületekről röviden
Az ízületek biztosítják az összeköttetést az egymással szomszédos csontjaink között, ezáltal lehetővé teszik mozgásunkat. Állapotuk felelős testrészeink, végtagjaink mozgatásának irányáért, terjedelméért és rugalmasságáért is, láthatjuk tehát, hogy szerepük a mindennapi életünkben rendkívül jelentős.
Az ízületi betegségeket alapvetően két kategóriába sorolhatjuk. A gyulladásos betegségek – az elnevezésnek megfelelően – valamilyen gyulladásos folyamat eredményeként alakulnak ki, a degeneratív betegségek – így elsősorban az ízületi kopás – azonban sokszor egy természetesen, az életkor előrehaladtával bekövetkező folyamat eredményeként jelennek meg.
A jelenség kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklődés, a különböző fizikai traumák, sérülések és az elhízás, a legfontosabb tényező azonban sokszor az életkor. Ezt mi sem bizonyítja jobban annál, hogy 55 éves kor felett az emberek több mint 80 százalékánál megjelenik valamilyen degeneratív kopásos ízületi megbetegedés, hiszen idősebb korban beindul egy természetes kopásos folyamat, melynek következtében az ízület felszíne pusztulni kezd.
A megelőzés fontossága
A degeneratív betegségek kialakulásához vezető okokból láthatjuk, hogy a megelőzés érdekében mi magunk is sokat tehetünk. Fontos a testsúly normalizálása, hiszen minél nagyobb és kiegyenlítetlenebb az ízületeket érő terhelés, annál előbb beindulhat a kopásos folyamat. Válasszunk kímélő mozgásformákat és figyeljünk a fokozatosságra, valamint az alapos bemelegítésre és nyújtásra is.
A második fontos lépés egy egészséges táplálkozási rutin kialakítása: fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, olajos magvakat és teljes kiőrlésű gabonát. A változatos, kiegyensúlyozott étrend mellé pedig kiegészítésként jól jöhetnek a különböző táplálékkiegészítők. Igenám, de felmerül a kérdés, hogy milyet válasszunk, és hogy mikor kezdjük el azt szedni.
Az ízületvédelem elemei
A glükozamin a porcok és ízületek természetes alkotóeleme, ami segít csökkenteni az ízületek súrlódását. Ha megfelelő mennyiségben van jelen a szervezetünkben, azzal komoly mozgásszervrendszeri bántalmak előzhetők meg, hiszen a glükozamin meghatározhatja mind az ízületi folyadék mennyiségét, mind a porcok vastagságát. A glüközamin-táplálékkiegészítőknek alapvetően két fajtája létezik: a glükozamin-hidroklorid, valamint a glükozamin-szulfát, ezek hozzájárulhatnak az ízületek táplálásához.
A kondroitin-szulfát a porcszövet egyik fontos összetevője, ami biztosítja a porcok ellenállóképességét a fizikai terhelésekkel szemben. Így, mint olyan, ez is népszerű összetevője az ízületi támogatást célzó készítményeknek.
Kevesen tudják, de a C-vitamin hozzájárul a szervezetben lejátszódó kollagénképződéshez, így ezen keresztül segíti a porcok normál állapotának fenntartását, amiből az ízületeink is profitálhatnak.
Mikor érdemes elkezdeni az ízületi támogatást?
Az, hogy mikor kezdünk el odafigyelni ízületeink egészségére, nagymértékben függ általános egészségi állapotunktól és a genetikai hajlamunktól is.
Megelőző ízületvédelem
A megelőzésre érdemes különösen nagy figyelmet fordítani, amennyiben a családunkban előfordultak ízületi betegségek, porckopások, de akkor is, ha rendszeresen nagy terhelésnek tesszük ki testünket, így intenzív sportolás vagy fizikai munkavégzés esetén. Érdemes arra is odafigyelni, hogy még a könnyű fizikai munka, az egész napos állás is megterhelő lehet, így az ízületvédelem az egészségünk megőrzése és a sérülések kockázatának elkerülése érdekében életkortól függetlenül fontos. Fiatalabbak számára persze érdemes kikérni egy hozzáértő szakorvos, esetleg dietetikus tanácsát, hiszen az egyes táplálékkiegészítők adagolása eltérő lehet, mint idősebb korban.
Abban az esetben, ha a családban hasonló betegségek nem fordultak elő, nem végzünk semmilyen fizikai munkát, sportból pedig a kímélő, könnyed edzéseket választjuk, fiatalabb korunkban valószínűleg nem kell az ízületeink miatt aggódnunk.
Ugyan a legtöbb esetben ezek a problémák csak az 50-es éveinkben jelennek meg, a 30-as éveinktől már érdemes egy kicsit odafigyelni magunkra. Ha azt szeretnénk, hogy az ízületeink egy keményebb edzés során is kitartóan szolgáljanak, bármilyen idősek is legyünk, akkor mindenképp időben kell kezdenünk a gondoskodást.
Ízületi betegség diagnosztizálása
Amennyiben – életkortól függetlenül – valamilyen ízületeket érintő betegséget diagnosztizálnak nálunk, a legfontosabb dolgunk természetesen a kezelés megkezdése orvosunk utasításai szerint. Ha korábban nem tettük meg, az életminőség javítása érdekében a kezelést kiegészíthetjük a természetes összetevőket tartalmazó táplálékkiegészítők alkalmazásával, ebben az esetben azonban előzetesen mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal.
Ízületvédelem az 50-es éveinktől
Ha szerencsések vagyunk, ebben az életkorban is teljesen egészségesen élhetjük életünket, statisztikailag azonban egyre nagyobb az esélyünk arra, hogy hamarosan valamilyen ízületeket érintő elváltozással találjuk szembe magunkat. Annak érdekében, hogy még évtizedeken keresztül könnyen és biztonságosan mozoghassunk, ebben az életkorban már mindenképpen figyeljünk oda ízületeink egészségére. A fent ismertetett táplálékkiegészítők a szervezetünkre nézve számos egyéb pozitív hatással is rendelkezhetnek, ezért ideális komponensei lehetnek egy kiegyensúlyozott életmódnak. Kezdjük meg tehát a felkészülést – még időben – az egészséges időskorra!