A modern informatikai rendszerek védelme sok szempontból hasonlítható az emberi test immunrendszeréhez. Ahogyan a szervezet védekezik a külső kórokozók, vírusok és baktériumok ellen, úgy az IT-rendszerek is folyamatosan ki vannak téve a kibertámadásoknak.
A hackerek olyanok, mint a testünket megtámadó vírusok, amelyek a rendszer gyenge pontjait kihasználva képesek kárt tenni az infrastruktúrában. Ezen támadások felmérésében, az olyan megbízható szakértők mellett, mint az ITSecure, kulcsszerepet játszanak a nemzeti kiberbiztonsági hatóságok. Ezek úgy működnek, mint az orvosok, folyamatosan monitorozzák a rendszer állapotát, diagnosztizálják a gyengeségeket, és előírják a megfelelő kezelést.
NIS2 és a nemzeti hatóságok
Az Európai Unió a NIS2 formájában szigorú kiberbiztonsági szabályozással bír a a stratégiai fontosságú ágazatokra. Ez az irányelv minden tagállam számára kötelezővé teszi nemzeti kiberbiztonsági hatóság működtetését, amelyek felügyelik az irányelv betartását, illetve reagálnak a rendszerszintű kiberbiztonsági incidensekre. Magyarországon a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) biztosítja, hogy a kritikus infrastruktúrák képesek legyenek ellenállni a behatolási kísérleteknek.
Uniós szintű együttműködés
A digitális fenyegetések nem ismernek országhatárokat, nagyon gyakori, hogy a támadások külföldi szerverekről, azok bonyolult struktúrájából indulnak, éppen ezért elengedhetetlen az operatív nemzetközi együttműködés. Az EU CSIRTs Network, azaz a Computer Security Incident Response Teams Network lehetővé teszi az incidensekről szóló információk megosztását, ezáltal segítve a hatékony védekezést.
Emellett a CERT-EU, az unió intézményeinek kiberbiztonsági csapata is aktív szerepet vállal a fenyegetések felismerésében és semlegesítésében.
A kiberbiztonsági hatóságok feladatai
A nemzeti kiberbiztonsági hatóságok feladatkörébe tartozik a kritikus infrastuktúra (energia, víz, közlekedés, pénzügyek, stb.) védelme, a bejelentett incidensek kivizsgálása és a szükséges válaszintézkedések meghatározása. A nemzeti hatóságok segítik az érintett szervezeteket a fenyegetések felismerésében és a megelőzési stratégiák kidolgozásában. Tréningeket, kampányokat szerveznek a digitális biztonsági tudatosság növelése érdekében.
Az IT-rendszerek immunitásának fenntartása folyamatos kihívás, amelyben a technológiai fejlesztések mellett a szabályozás és az együttműködés is kulcsszerepet játszik. Ahogyan az emberi immunrendszert is edzeni lehet és kell az ellenálló képesség növelésére, úgy az IT-rendszerek védelmét is folyamatosan erősíteni kell, hogy megfelelő védettséggel rendelkezhessenek az egyre gyakrabban fennálló kiberfenyegetettségekkel szemben. A vonatkozó jogszabályoknak való megfelelésre, illetve a hatóságokkal való együttműködésre tehát nem az egyébként igen súlyos büntetések elkerülése miatt van szükség, hanem mert ez a vállalatok és az állampolgárok jól felfogott érdeke.